zaloguj siÄ™   |    zarejestruj siÄ™   |    mapa strony   |
                                Komentarze

Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka

Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka umożliwia objÄ™cie specjalistycznÄ… opiekÄ… dziecko oraz jego rodzinÄ™ od chwili rozpoznania pierwszych niepokojÄ…cych symptomów zaburzeÅ„. Opiera siÄ™ na wspóÅ‚pracy rodziców i terapeutów w realizacji programów terapeutycznych.

IstotÄ… wczesnego wspomagania rozwoju dziecka jest:
• wsparcie rodziców w odnalezieniu siÄ™ w nowej rzeczywistoÅ›ci, podniesienie poziomu samooceny oraz nauczenie spostrzegania u wÅ‚asnego dziecka mocnych stron;
• opracowanie diagnozy umiejÄ™tnoÅ›ci funkcjonalnych, bazujÄ…c na badaniach diagnostycznych, obserwacjach, wywiadach z rodzicami;
• opracowanie, wdrożenie wieloprofilowego programu terapeutycznego dostosowanego do możliwoÅ›ci dziecka oraz warunków Å›rodowiskowych, uwzglÄ™dniajÄ…cy różne strategie terapeutyczne.

Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka oraz rodziny w realizacji procesu terapeutycznego stwarza szanse rozwojowe, umożliwiające osiągnięcie określonych dojrzałości fizycznych, poznawczych, emocjonalno-społecznych. Podjęcie działań stymulujących dziecko we wczesnym etapie jego rozwoju ma bezpośredni wpływ na osiągnięcie większej niezależności, samodzielności i lepszej jakości życia w okresie dorosłości.

ZajÄ™ciami wczesnego wspomagania rozwoju dziecka  objÄ™te sÄ… dzieci  na wniosek rodziców, na podstawie opinii o potrzebie wczesnego wspomagania wydanej przez zespóÅ‚ orzekajÄ…cy publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, lub/i orzeczenia o ksztaÅ‚ceniu specjalnym.
Podczas pierwszych wizyt każde dziecko diagnozowane jest na podstawie wywiadu, obserwacji oraz prób diagnostycznych. Zarówno z dziećmi jak ich rodzicami przeprowadzana jest terapia wg indywidualnie opracowanego programu, uwzglÄ™dniajÄ…cego wszystkie problemy rozwojowe dziecka.
Zajęcia odbywają się 1,2 razy w tygodniu, maksymalnie 8 godzin w miesiącu.
WspóÅ‚praca profesjonalistów z rodzicami jest podstawowym warunkiem prawidÅ‚owego przebiegu terapii, a wspieranie psychologiczne rodziców wpÅ‚ywa na rozumienie przez nich potrzeb dziecka niepeÅ‚nosprawnego i ich realizacjÄ™. Dlatego też przy OÅ›rodku dziaÅ‚a „Grupa wsparcia dla rodziców”, rozumiana przede wszystkim jako oddziaÅ‚ywanie psychoedukacyjne i psychoterapeutyczne opierajÄ…ce siÄ™ na pracy z emocjami rodziców oraz relacjami rodzice-dziecko i mąż-żona oraz zdrowe rodzeÅ„stwo w celu stworzenia odpowiedniego klimatu do rozwoju dziecka i terapii zaburzonych sfer.