62-400 Słupca, ul. Wojska Polskiego 13

sekretariat@sosw-slupca.pl

63 275 20 18
Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy im. Marii Grzegorzewskiej w Słupcy

WYCIECZKA DO OŚRODKA KULTURY LEŚNEJ I ZAMKU W GOŁUCHOWIE

W miniony czwartek 7 maja 2026 r. uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Słupcy wzięli udział
w wycieczce do Ośrodka Kultury Leśnej i Zamku w Gołuchowie w ramach programu Samorządu Województwa Wielkopolskiego „Wielkopolska z klasą” w 2026 roku.

Wychowankowie pod bacznym okiem przewodników zwiedzili Powozownię pełną eksponatów i wystaw ukazujących historię leśnictwa pt. ,,Spotkanie z lasem”.
Kolejnym niezwykłym miejscem, które poznaliśmy była Owczarnia z wyjątkowo bogatymi zbiorami narzędzi i maszyn używanych w hodowli, ochronie i użytkowaniu lasu. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się ekspozycja surowców
i produktów ubocznego użytkowania lasu w postaci artykułów zielarskich, kosmetycznych, owoców runa leśnego
oraz dziczyzny.
Następnie udaliśmy się do Oficyny, gdzie podziwialiśmy prace artystyczne powstałe z zamiłowania twórców do przyrody. Zobaczyliśmy również archiwalne mapy, operaty leśne, zabytki piśmiennictwa leśnego, pamiątkowe fotografie oraz medale
i sztandary.
Zwieńczeniem pobytu w Gołuchowie była wizyta w Zamku, w którym nagrano m.in. ekranizację ,,Akademii Pana Kleksa”. W tym ważnym miejscu polskiego muzealnictwa poznaliśmy interesujące fakty z życia książąt Czartoryskich i Jana hrabiego Działyńskiego.

Wycieczka do Ośrodka Kultury Leśnej i Zamku w Gołuchowie była znakomitą okazją do zaprezentowania walorów turystycznych Województwa Wielkopolskiego. Uczestnicy wyjazdu poszerzyli swoją wiedzę przyrodniczą
i historyczną, poznali ciekawostki związane z leśnictwem oraz historią naszego regionu. Wszyscy uczniowie wrócili
z wycieczki zadowoleni, bogatsi o nowe doświadczenia, wiedzę i miłe wspomnienia, które na długo pozostaną w ich pamięci. 

Uczestnicy wycieczki otrzymali pamiątkowe kominy z logo Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Skip to content