Internat
STRUKTURA OŚRODKA » Internat
Uczniowie szkół SOSW w Słupcy, którzy z różnych względów nie są w stanie samodzielnie dojeżdżać na zajęcia szkolne mają możliwość zakwaterowania w Ośrodku.
Internat jest przygotowany na przyjęcie 30 wychowanków w wieku od 10 do 24 lat. Głównym celem pobytu wychowanków w internacie jest przygotowanie ich do jak najsprawniejszego samodzielnego funkcjonowania w życiu.
Pobyt wychowanków jest bezpłatny, rodzice pokrywają jedynie koszty żywienia obejmujące 4 posiłki dziennie (śniadanie, drugie śniadanie, obiad, kolacja).
Dla rodzin w trudnej sytuacji finansowej istnieje możliwość uzyskania dofinansowania lub całościowego pokrycia kosztów wyżywienia przez ośrodki pomocy społecznej.
Jak zorganizowana jest opieka w internacie?
Internat prowadzi działalność opiekuńczo-wychowawczą w okresie trwania roku szkolnego z wyjątkiem świąt i dni ustawowo wolnych od nauki. Wychowankowie mają zapewnioną 24 godzinną, wszechstronną i fachową opiekę pedagogiczną przez pięć dni w tygodniu. Internat czynny jest od godz. 7.00 w poniedziałek do godz. 15.00 w piątek.
Mieszkańcy internatu tworzą grupy wychowawcze. Każda z grup ma do dyspozycji sypialnie oraz świetlicę wyposażoną w urozmaicone pomoce dydaktyczne i sprzęt audiowizualny. Młodzież mieszka w trzyosobowych pokojach.
Całodobową opiekę nad wychowankami internatu sprawuje przyjazna, życzliwa i dobrze wykwalifikowana kadra pedagogiczna. Wychowawcy pracujący w internacie posiadają pełne kwalifikacje w zakresie oligofrenopedagogiki oraz doświadczenie w pracy z dzieckiem niepełnosprawnym. Grupą wychowawczą opiekuje się 2 wychowawców, których działania opiekuńcze, wychowawcze i rewalidacyjne wspomagane są przez fachową pomoc psychologiczno-pedagogiczną i medyczną (pielęgniarka). Wychowankowie internatu korzystają z posiłków, które są smacznie przyrządzane przez panie kucharki w naszej, ośrodkowej kuchni.
Jakie dokumenty należy złożyć przy zgłoszeniu do internatu?
- wniosek o objęcie dziecka całodobową opieką wychowawczą
- zaświadczenie lekarskie o chorobie przewlekłej i sposobie podawania leków, leki.
Wychowankowie mieszkający w Ośrodku w internacie są meldowani na okres czasowy.
Dokumenty, które są potrzebne do zameldowania:
- skrócony odpis aktu urodzenia, PESEL
- wniosek rodzica/opiekuna prawnego o zameldowanie na pobyt czasowy.
Jak młodzież spędza czas w internacie?
Wychowawcy starają się stworzyć dzieciom „drugi dom”, tak aby w czasie pobytu w internacie mogły one spędzić czas w miłej i rodzinnej atmosferze.
Oferujemy zajęcia zapewniające rozwój indywidualnych zdolności, zainteresowań, przygotowujące do dalszego samodzielnego życia i funkcjonowania w społeczeństwie.
Celem zajęć prowadzonych w internacie jest nauka samoobsługi, szczególną uwagę zwraca się na dbałość o ład i porządek oraz estetykę otoczenia. Planowanie pracy opiekuńczo-wychowawczej na dany rok szkolny odbywa się na podstawie indywidualnych programów edukacyjno-terapeutycznych, opracowanych dla każdego ucznia oraz planu opiekuńczo-wychowawczego sporządzonego dla grupy wychowawczej.
Wychowankowie mogą korzystać z zajęć sportowych, plastycznych, kulinarnych, zajęć muzycznych, nauki tańca, wycieczek pieszych, spacerów. Organizowane są ciekawe konkursy, dyskoteki, wieczory filmowe, itp. Wychowankowie włączają się do różnych konkursów i przedsięwzięć organizowanych na terenie Ośrodka. W internacie organizowane są imprezy okolicznościowe takie jak: Dzień Chłopca, Andrzejki, Spotkanie wigilijne, Zabawa karnawałowa, Walentynki.
Dzięki dobrej współpracy z Miejskim Domem Kultury w Słupcy wychowankowie mają możliwość oglądania nowości filmowych na dużym ekranie w kinie „Sokolnia”. Ponadto, nasi wychowankowie mają zapewnione dodatkowe atrakcje poprzez działalność 38 Drużyny Harcerskiej NS „Czarne Jedynki”.
Dzięki współpracy z innymi szkołami podstawowymi i ponadpodstawowymi, wychowankowie mają możliwość uczestniczenia w zajęciach integracyjnych z młodzieżą z lokalnych placówek.
Jaki jest rozkład zajęć w Internacie?
Rozkład dnia w internacie przebiega według ustalonego planu:
6.45 – 7:20 - pobudka, toaleta poranna,
7.20 -7. 35 – śniadanie
7.40 – 7.45 - porządkowanie sal,
7.45 - wyjście do szkoły 7.40 – 14.55 – zajęcia lekcyjne
13.00 – 13.30 – obiad
13.30 - 16.30 – Czas wolny, odpoczynek, nauka własna, w trakcie której uczniowie odrabiają zadania domowe, wykonują ćwiczenia utrwalające poznany materiał i przygotowują się do lekcji, doskonalą techniki szkolne.
16.30 - 18.00 – Zajęcia według planów opiekuńczo-wychowawczych grup, praca w grupach, spacery, wyjścia do sklepu, wycieczki, zajęcia sportowo-rekreacyjne, gry stolikowe, zajęcia wg zainteresowań.
18.00 – 18.30 – kolacja
19. 00 – 19.30 – spotkania wychowawcze w grupach
19.30 – 20. 00 – toaleta wieczorna
20. 00 – 21.00 – przygotowanie do następnego dnia
21.00 – 22. 00 – wyciszanie
22.00 - 6.00 – cisza nocna
Wspieramy rodziców naszych wychowanków, pomagamy rodzinom podopiecznych rozwiązywać problemy życia codziennego te mniej i bardziej ważne. Współpracujemy z różnymi instytucjami (Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Słupcy, kuratorzy Sądu Rodzinnego, MOPS, GOPS-y, Policja, Straż Pożarna, Bank Żywności w Koninie) oraz Stowarzyszeniem „Aktywni i Radośni” oraz lokalnymi szkołami.
Nasz internat zapewnia swoim wychowankom należytą opiekę wychowawczą ucząc ich prawidłowych relacji interpersonalnych, zachowań społecznie akceptowanych, współdziałania i współpracy w grupie społecznej, wzajemnego szacunku, dokonywania właściwych wyborów, radzenia sobie w codziennych, życiowych sytuacjach. Przy pełnej akceptacji i życzliwej pomocy wychowawców dzieci i młodzież czują się bezpieczne i dowartościowane.
Korzyści z przebywania w internacie:
-
mieszkanie w internacie to duża oszczędność czasu, który trzeba przeznaczyć na codzienne dojazdy do szkoły,
-
wspólne życie w grupie uczy samodzielności i życiowej zaradności,
-
pobyt w internacie kształtuje umiejętność aktywnego wypoczynku, promuje zdrowy tryb życia, zapewnia atrakcyjne spędzanie wolnego czasu,
-
rodzice wychowanków otrzymują fachowe wsparcie wychowawców grup.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY